U Solinu je 7. i 8. studenoga održana tradicionalna međunarodna konferencija „Sigurnost povijesnih gradova“ (Security of Historical Cities – SHC), koja je okupila istaknute domaće i inozemne stručnjake te praktičare iz područja sigurnosti i javne uprave. Konferencija, organizirana u suradnji s Hrvatskom udrugom povijesnih gradova, regionalnim klubom IPA splitsko-dalmatinska i Sveučilištem u Splitu, ove je godine ponovno naglasila važnost lokalnih partnerstava u unapređenju sigurnosti zajednica.
Stručni doprinos Policijske akademije
Među sudionicima konferencije bili su i predstavnici Policijske akademije „Prvi hrvatski redarstvenik“, dr. sc. Lana Milivojević i doc. dr. sc. Krunoslav Borovec. Profesor Borovec u uvodnom je obraćanju istaknuo da ova konferencija ima ključnu ulogu u promociji policije kao nositelja partnerstva s lokalnim zajednicama te u razmjeni znanja o suvremenim izazovima sigurnosti. Održao je i predavanje na temu „Ključni indikatori policijskog djelovanja u kontekstu dominantnih modela rada policije“ te, zajedno s Antonelom Certom, predstavio rezultate projekta Policijske postaje Trogir o percepciji sigurnosti građana i stavovima građana o policiji u Trogiru.
Profesorica Milivojević je održala izlaganje o načelima prekršajnog postupka, s posebnim naglaskom na red na pomorskom dobru i u lukama, te ulozi pomorskih redara u održavanju sigurnosti.
Međunarodna iskustva i dobre prakse
Poseban doprinos skupu dali su predstavnici stranih policijskih organizacija. Stanislav Hromadka i dr. sc. Jana Šimonova iz Ravnateljstva policije Slovačke Republike predstavili su primjere uspješne prakse u prevenciji kriminaliteta i javno-privatnom partnerstvu, s naglaskom na aktivnosti u romskim zajednicama. Oliver Brun, glavni policijski savjetnik u Ravnateljstvu policije Republike Francuske, podijelio je iskustva francuske policije u provedbi mjera sigurnosti tijekom Olimpijskih igara u Parizu 2024.
Lokalna partnerstva i hrvatska iskustva
O hrvatskim iskustvima u partnerstvima policije i lokalnih zajednica govorio je Slobodan Marendić, savjetnik ministra unutarnjih poslova, istaknuvši pozitivan primjer Splitsko-dalmatinske županije. Marendić je naglasio da je sinergija policije i lokalne zajednice ključna za stvaranje ozračja sigurnosti i prevenciju kriminaliteta.
Zaključci konferencije
Konferencija je zaključena naglaskom na potrebu daljnjeg jačanja i unapređenja lokalnih partnerstava kao modela za poboljšanje sigurnosti u zajednicama. Sudionici su se složili da razmjena znanja i iskustava, kako na lokalnoj tako i na međunarodnoj razini, doprinosi razvoju novih strategija i praksi koje mogu odgovoriti na suvremene sigurnosne izazove.
Ovogodišnja konferencija ponovno je pokazala da je „Sigurnost povijesnih gradova“ platforma za promicanje inovacija u području sigurnosti i jačanje suradnje između policije, lokalne zajednice i drugih relevantnih dionika. Zahvaljujemo svim sudionicima i partnerima koji su pridonijeli uspješnoj organizaciji ovog događaja.